Co prawda rok 2018 dopiero się zaczął, ale już teraz możemy przypuszczać, jak będą wyglądały nowe strony internetowe i jakie trendy będą panować w webdesignie. Od kilku lat widać pewien kierunek – strony WWW stają się coraz prostsze, coraz bardziej przyjazne i coraz bardziej inteligentne. Co jeszcze będziemy obserwować w 2018 roku?

Większa automatyzacja i więcej możliwości

Statyczne wizytówki już dawno odeszły w zapomnienie. Dzisiejsze strony WWW są w pełni zautomatyzowane i dają odwiedzającym wiele możliwości, od obejrzenia produktu w 3D, przez wirtualny spacer, po złożenie zamówienia. Wszystko to podane w prosty i przystępny sposób. W wielu przypadkach odwiedzający nie musi nawet przeglądać zawartości strony, bo roboty kierują go na odpowiednie miejsce na podstawie zapisanych plików cookie. Wygodne, nieco niepokojące… ale przydatne i na topie. Właśnie takie będą strony w 2018! Nowoczesnym witrynom bliżej do aplikacji mobilnych (których nie trzeba instalować) niż do stron, które znaliśmy do tej pory.

Prosto, prościej, jeszcze prościej – jedna zakładka zamiast kilku

Cała branża IT idzie w jednym kierunku – do uproszczenia tego, co się da. I to właśnie dzieje się też w webdesignie. Śmiało można stwierdzić, że strony internetowe w 2018 roku będą jeszcze prostsze niż w 2016 czy nawet w 2017. Nie będzie już miliona zakładek i linków. Nie musi być nawet standardowego paska menu. Wszystko będzie się opierać o jedną stronę przewijaną w górę i w dół, to na niej znajdą się wszystkie potrzebne informacje.

Są przeciwnicy i zwolennicy tego rozwiązania. Ci pierwsi mówią o ograniczonej przestrzeni na informacje i zbytnie uproszczenie, ci drudzy jako zalety wymieniają prostotę, szybkość ładowania się strony, a przy tym niskie koszty utrzymania.

Mniej znaczy więcej!

Minimalizm powoduje, że prezentowana treść jest czytelna i przystępna dla każdego. A czy to przypadkiem nie o to chodzi w stronach internetowych? Aby trafiały do szerokiego grona odbiorców i prezentowały najważniejsze rzeczy?

Strony w 2018 będę miały bardziej prosty układ, oszczędną grafikę i treści. Wszystko po to, aby odwiedzający mógł dowiedzieć się z niej tego, co potrzebuje… w jedyne kilka sekund!

Project: Gesichtpunkt by Alim Maasoglu
Project: Gesichtpunkt by Alim Maasoglu

Jeszcze więcej pustej przestrzeni

Projektanci stron internetowych nadal będą używać dużo przestrzeni. Pusta przestrzeń zmusza użytkownika do spojrzenia na coś wyjątkowego. Na co? To nic innego, jak Twój produkt lub usługa, które nie zginą w przeładowanej zawartością stronie!

Microsoft Surface Studio Landing Page Design Concept by Surja Sen Das Raj
Microsoft Surface Studio Landing Page Design Concept by Surja Sen Das Raj

Wielkie fonty, kreatywna typografia

Projektanci stron internetowych zmieniają typografię w narzędzie do tworzenia ekscytujących i innowacyjnych dzieł sztuki. W 2018 r. znacznie zwiększy się wielkość i liczba krojów pism używanych na stronach, a typografia w dalszym ciągu odważnie będzie próbowała zastąpić grafiki i ilustracje.

Visual Language 4 Concept by Surja Sen Das Raj
Visual Language 4 Concept by Surja Sen Das Raj

Zestawy kart powiedzą wszystko o ofercie

Karty, które z znamy z popularnych serwisów społecznościowych, wdzierają się szturmem do webdesignu. Czy słusznie? Tak! Mają wiele zalet, do najważniejszych z nich można zaliczyć to, że:

  • są atrakcyjne wizualnie;
  • zajmują mało przestrzeni;
  • mówią wszystko o ofercie;
  • kuszą użytkowników.

Karty mają wiele zastosowań i można je na przykład wykorzystać jako:

  • lista produktów;
  • lista artykułów i wpisów na bloga;
  • nowości w ofercie;
  • opinii innych klientów;
  • cenników itp.

Jak sam widzisz, możliwości jest całe mnóstwo. Jeśli dodamy do tego wręcz nieograniczone możliwości dostosowania, otrzymamy coś, czego naprawdę nie można zlekceważyć przy projektowaniu stron internetowych.

Guide Page by J.HUA
Guide Page by J.HUA

Gradienty wracają do łask!

Poprzednie lata stały pod znakiem Flat Design i Material Design. Mimo że nadal pozostaną one głównym nurtem w projektowaniu stron internetowych, to jednak gradientowe tła, czy ilustracje wypełnione zerojedynkowymi przejściami między kolorami prezentują się obecnie świetnie!

Stripe – https://stripe.com/
Stripe Website

Przede wszystkim urządzenia mobilne!

Nie od dziś wiadomo, że z każdym rokiem coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania Internetu. Jesteśmy on-line na telefonach, smartfonach, tabletach i ultrabookach z ekranami, które nie przekraczają 13 cali. Strony internetowe muszą być więc dopasowane do wszystkich ekranów! Responsywne strony i mobilne podejście do projektowania wciąż będą najważniejszym trendem w webdesignie.

Co dalej?

Rok 2018 to kolejne zmiany w webdesignie. Nie są to jednak zmiany, które ciężko było przewidzieć. Wręcz przeciwnie. Te trendy są widoczne od kilku lat i stale się pogłębiają. Mieliśmy proste strony internetowe w 2017? W 2018 będą jeszcze prostsze! Kilka lat temu furorę robiły specjalne strony mobilne? Teraz mamy strony responsywne! Zmiany idą w dobrą stronę i jedno jest pewne, Internauci nie będą się nudzić, a projektanci wciąż będą nas zaskakiwać nowymi rozwiązaniami.

Gdzie szukać inspiracji?

awwwards.com – Website Awards – Najlepsze trendy w Web Designie
webbyawards.com – prestiżowe prace The Webby Awards
csswinner.com – Web Design Awards – Galeria nagrodzonych stron
cssdesignawards.com – Inspiracje i galeria wyjątkowych stron

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej stronie internetowej, która przyciągnie klientów – napisz do Creatick. Gwarantujemy Ci, że Twoja strona internetowa będzie na czasie!