Sieć jest bardzo konkurencyjnym miejscem. Zachęcenie ludzi do odwiedzenia naszej strony to tylko połowa sukcesu. Nie liczy się bowiem kliknięcie, a zaangażowanie – chcemy, by potencjalni klienci znaleźli na naszej witrynie wszelkie potrzebne informacje i udostępnili ją innym osobom w mediach społecznościowych. Oto osiem dobrych praktyk, którymi należy się kierować przy tworzeniu stron internetowych.

Strona musi się szybko ładować

Większość z nas może cieszyć się szybkim łączem internetowym, jednak bez względu na to, zawsze jest więcej danych, treści, zdjęć do pobrania. Trzeba też wziąć pod uwagę mobilnych użytkowników, którzy mogą nie mieć tak wspaniałych prędkości połączenia w chwili, gdy odwiedzają naszą stronę. Idealna strona internetowa nie może się wolno ładować. Jest to niezwykle irytujące i często skutkuje tym, że osoba woli wyłączyć zakładkę, niż czekać na pojawienie się treści.

Creatick › Projektowanie stron internetowych

Strona nie może być przeładowana tekstem

Chcemy, aby treść strony dawała klientom to, czego szukają i to w jak najbardziej przystępnej formie. Musimy więc umiejętnie balansować między długością teksu, a ilością szczegółów. Nie ma nic trudnego w napisaniu kilkudziesięciu zdań o swoich produktach – sztuką jest opisać je w niewielu słowach i to w interesujący sposób, zawierając przy tym wszystkie ważne informacje.

Strona musi mieć dobrą nawigację

Jeśli czytelnicy nie wiedzą, jak poruszać po stronie internetowej, to szybko z niej uciekną. Jasne, bezpośrednie i łatwe w obsłudze menu jest kluczem do utrzymania ich uwagi. Warto też stosować wewnętrzne linki, które szybko przeniosą użytkowników do konkretnej sekcji.

Na stronie należy używać małych obrazów

Zoptymalizowana grafika dotyczy prędkości pobierania. Webdesignerzy często tworzą strony internetowe, które byłyby wspaniałe, gdyby wykorzystali mniejsze obrazy. Nie można robić zdjęcia i przesłać go do swojej witryny bez kompresji i optymalizacji. Skrypty CSS są również bardzo ważnym sposobem przyspieszenia wyświetlania obrazów. Dzięki nim, te najczęściej wykorzystywane grafiki (np. logo lub ikony mediów społecznościowych) nie muszą być ponownie pobierane przy odwiedzeniu każdej zakładki.

Idealna strona internetowa powinna być spójna kolorystycznie

Wbrew pozorom to nie tekst czy grafika są najważniejsze na stronie, a właśnie umiejętne operowanie kolorami. Mają one ogromne znaczenie dla czytelników, a używanie niewłaściwego koloru może być źle odebrane, jeśli nie jesteśmy ostrożni. Strony internetowe są ze swej natury neutralne, więc zastosowanie w nich np. jedynie ciemnych barw będzie automatycznie kojarzyło się z czymś przykrym, a dodatkowo utrudni przeglądanie treści. Powinniśmy być świadomi tego, co konkretne kolory mówią ludziom na całym świecie.

Strony internetowe działają globalnie

Nasza strona internetowa będzie dostępna dla każdej osoby, niezależnie od jej miejsca zamieszkania. Powinniśmy więc zwracać uwagę na takie kwestie jak waluty, pomiary, daty i godziny, aby wszyscy czytelnicy wiedzieli dokładnie, co mamy na myśli. Musimy też zadbać o to, aby treść na stronie była zawsze aktualna. Oznacza to, że w miarę możliwości unikajmy sformułowań takich jak np. „ostatni miesiąc promocji”. Liczą się konkrety.

Treść na stronie musi być oryginalna i pozbawiona błędów

Bardzo niewiele osób toleruje błędy w pisowni, zwłaszcza na profesjonalnej stronie. Możemy napisać całkowicie bezbłędny artykuł, w którym jednak popełnimy jedną literówkę, a otrzymamy nieprzyjemne e-maile od nadgorliwych użytkowników, którzy nawet przez taką „błahostkę” są w stanie zrezygnować z dalszego kontaktu. Może wydawać się to niesprawiedliwe, ale ludzie oceniają strony internetowe pod kątem jakości tekstu. Niedbała treść jest dla nich informacją o tym, że usługi lub produkty, które proponujemy, również będą wątpliwej jakości. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie kopiować tekstów z innych stron. Grozi to w konsekwencji zablokowaniem naszej strony w wyszukiwarkach, a dodatkowo – kradzież treści jest po prostu naruszeniem prawa!

Linki na stronie muszą zawsze działać

Zepsute linki są kolejnym znakiem dla wielu czytelników, a także i wyszukiwarek, że witryna nie jest dobrze skonstruowana. Ważne jest, aby używać sprawdzania poprawności HTML i linku kontrolnego, aby na bieżąco usuwać martwe odnośniki. Nawet jeśli linki zostały prawidłowo zakodowane podczas tworzenia strony, to po pewnym czasie mogą wymagać aktualizacji.

Stworzenie jednocześnie estetycznej i funkcjonalnej strony jest nie lada wyzwaniem. Nie ma to nic wspólnego z pobraniem gotowego szablonu i skopiowaniem treści z innych witryn. Strona internetowa jest naszą wizytówką, głównym narzędziem do komunikacji z klientami. Dzięki niej jesteśmy w stanie rozwijać swój biznes i budować własną markę.

Jeśli zależy Ci na profesjonalnej stronie internetowej, która przyciągnie klientów – napisz do Creatick. Gwarantujemy Ci, że Twoja strona internetowa będzie idealna!